Jak dobrze nawozić rośliny doniczkowe ?
Żeby rośliny doniczkowe dobrze rosły, konieczne jest ich odpowiednie nawożenie, jest to o tyle ważne w tym wypadku, że rośliny te rosną w bardzo ograniczonej ilości gleby. Bardzo ważne jest dostarczenie im niezbędnych makroelementów oraz mikroelementów.
W większych ilościach rośliny pobierają tzw. makroelementy. Najważniejsze z nich to:
- azot (N) – wpływa na właściwy rozwój ulistnienia,
- fosfor (P) – zapewnia prawidłowy wzrost korzeni,
- potas (K) – wpływa na ogólną kondycję całej rośliny, a także wytwarzanie kwiatów i owoców,
Poza makroelementami, roślinom niezbędne są również mikroelementy, takie jak żelazo (Fe), mangan (Mn), cynk (Zn), czy też molibden. Substancje te rośliny pobierają w znacznie mniejszych ilościach, są one jednak równie niezbędne, co makroelementy. Bardzo istotne jest, aby dostarczać roślinom tych pierwiastków w odpowiednich proporcjach. Zupełnie innego rodzaju nawożenia wymagają rośliny kwitnące , a innego te o ozdobnych liściach. Rośliny kwitnące (zwłaszcza w okresie kwitnienia) potrzebują fosforu i potasu w większych dawkach niż rośliny o ozdobnych liściach, które wymagają większych ilości azotu i magnezu. Producenci nawozów prześcigają się w tworzeniu preparatów, dostosowanych do różnych rodzajów roślin ozdobnych, tak, że na pewno każdy z nas znajdzie odpowiedni nawóz dla swoich roślin.
Nawozy do nawożenia roślin doniczkowych
Na rynku jest ogromny wybór pożywek do zasilania roślin. Z pośród nich możemy wyróżnić nawozy:
- mineralne, które mają postać proszku, granulek, koncentratu lub żelu,
- organiczne (najczęściej kompost przetworzony przez dżdżownice, biohumus lub ptasie guano) – mają formę płynną (rozcieńcza się w wodzie do podlewania),
- organiczno-mineralne – w formie koncentratu.
Niemal dla każdej grupy roślin doniczkowych stworzono nawóz o składzie dopasowanym do ich wymagań. Swoje odżywki mają też grupy roślin o specyficznych wymaganiach, na przykład storczyki, kaktusy czy paprocie. Można też wybrać nawóz uniwersalny.
Nawozy możemy też pogrupować pod względem szybkości działania. Większość roślin pobiera makro- i mikroelementy przez korzenie, zatem mamy do wyboru szereg nawozów doglebowych:
nawozy szybko działające:
- nawozy płynne – możemy używać ich do podlewania roślin, z reguły występują w postaci koncentratu, który trzeba wymieszać z większą ilością wody,
- nawozy w proszku – z reguły przed zastosowaniem trzeba je rozpuścić w wodzie,
- nawozy granulowane – granulki mieszamy z podłożem przed posadzeniem rośliny lub, jeżeli roślina już jest umieszczona w doniczce, wysypujemy je na powierzchnię gleby,
nawozy o spowolnionym działaniu:
- pałeczki nawozowe i tabletki – wciskamy je w glebę, rozpuszczają się powoli, uwalniając stopniowo składniki odżywcze, idealne dla osób które nie pamiętają o regularnym nawożeniu.
Najwygodniej jest zaaplikować preparat jednorazowo – wiosną. W taki sposób zasilamy rośliny nawozami o przedłużonym działaniu. Tabletki, koreczki lub pałeczki wciśnięte w glebę będą się powoli rozpuszczać, uwalniając stopniowo składniki odżywcze. Pozostałe pożywki podajemy roślinom od wiosny do jesieni w zależności od ich indywidualnych potrzeb, zwykle co 2–3 tygodnie. pamiętając jednak o tym by nie robić tego częściej, niż zaleca producent.
Nadmiar nawozów może przynieść więcej szkód niż ich niedobór i doprowadzić nawet do śmierci rośliny. Przenawożenie rozpoznajemy po tym, że mimo wilgotnej gleby rośliny więdną. Zaradzić temu można, przepłukując bryłę korzeniową. Roślinę ustawia się pod prysznicem lub w wannie i przelewa kilka razy wodą przez 5–10 minut. Można również przesadzić roślinę do nowej donicy i dać jej ” odpocząć” od nawozu, przez jakiś czas.
Poza nawozami doglebowymi, istnieją również nawozy dolistne. Roślina wchłania nawóz podany dolistnie znacznie szybciej, jednak nie wszystkie rośliny można nawozić w ten sposób.
Nawożenie roślin doniczkowych zimą
Większości roślin doniczkowych nie powinno się dokarmiać zimą, gdyż przechodzą one wtedy w okres spoczynku. Nawożenie najlepiej jest rozpocząć w marcu, wtedy rośliny zaczynają wypuszczać nowe liście, a kończymy na przełomie sierpnia i września. Pamiętajmy, że nawożenie nie rekompensuje roślinie niedoboru światła, wilgoci czy odpowiedniej temperatury. Im gorsze warunki uprawy, tym wolniej roślina pobiera zawarte w podłożu składniki pokarmowe, czyli wymaga tym samym rzadszego nawożenia.
Wyjątek od powyższej reguły stanowią nieliczne rośliny kwitnące w okresie zimowym oraz te które, nie przechodzą w okres spoczynku.
Mamy nadzieję, że tym wpisem chociaż trochę, przybliżyliśmy temat nawożenia roślin doniczkowych, jeśli szukacie odpowiednich nawozów dla swoich roślin to zajrzyjcie tu: https://www.agro24.pl/pl/35-dom-i-balkon